28. nov. 2015

Keemia

Keemikud oskavad võluda kõiksugu pulbrite, vedelike ja gaasidega. Kusjuures nende askeldamise tulemused on tihti sedavõrd üllatavad, et ütelus harjavarrest tulla võivast paugust võib vabalt pärineda mõne iidse keemiahuvilise hütist. Te ei tea, miks vatt on mõnikord nagu püssirohi?

Need Tartu Ülikooli keemia- ja materjalifüüsika tudengid, kes selle kava kokku panid tegid oma tööd kahtlemata suurepäraselt. Sest peab ikka parasjagu leidlikkust omama, et kahest vedelast ainest toatemperatuuril üsnagi hästi põrkav pall kokku mätsida. Miks ei ole hea hapniku ballooni mõistlik põlevate asjade läheduses hoida? Kuidas ehitada maailma kõige lihtsam suurtükk? Ja õhupalle kulub etenduse kestel ikka mitu tükki, suurem osa neist lähevad pauguga lõhki.

Suitsu ja tolmu muidugi tekib, aga täiesti mõistlikul hulgal 🙂

Üks etendus kestab tavaliselt 45 minutit.

Mida me vajame: keemikud vajavad kaht lauda ja elektrit. Tähele võiks panna, et väga tundlikud tuletõrjealarmid võivad halva õnne korral etenduse lõpuks pahandama hakata (aga tavaliselt ei hakka). Asjale tuleks kasuks, kui ruumi saaks hämaraks või päris pimedaks teha.